Mersin

Mersin Rehberi

sofor-ve-vale-kiralama

Mersin sahil tarafında 9 bin yıldan beri yerleşim olmuştur. O zamandan beri şehir Hititler, Asurlular, Persler, Yunanlılar, Araplar ve Selçuklulardan dahil birçok ülke ve medeniyetlerin bir parçası haline geldi. Antik Yunan döneminde, şehrin adını Zephyrion (Yunanca: Ζεφύριον) taşıyordu ve birçok antik yazarlar tarafından dile getirilmiştir. Antik kaynaklara göre şehirde ticaret yapiliyordu ve hatta kendi adına para bastırmıştı. Sonra Kilikya, Roma eyaletinin bir parçası haline geldi. Roma İmparatoru Hadrianus dan adını aldı ve Hadrianopolis oldu.

Romalı devlet adamı ve ünlü felsefeci Marcus Tullius Cicero 620/621 MÖ, ilin valisi oldu. Kilikya ve Mersin, erken 7. yüzyılda Araplar tarafından fethedildi. Ardından Mısırli Tolunoğulları, Bizanslılar, Ermeni Krallığı, Memlûkler ve 1473 yılında Ramazanoğulları Beyliği tarafından fethedildi. Bundan sonra da 1517 yılında Osmanlı İmparatorluğuna kaydedilmiş. Amerika İç Savaşı sırasında, bölgenin sıkıntısı nedeniyle yüksek talebi karşılamak için pamuk önemli bir ticaret malı haline geldi. Demiryolu ile getirilen pamuk deniz yoluyla ihraç edildi. 1866 yılında Mersin genişletildi ve şehir önemli bir ticaret merkezi haline getirildi. 1918 yılında, Sevr Antlaşması ile uyum içinde Fransız ve İngiliz askerleri tarafından işgal edildi.
1920 yılında Mustafa Kemal Atatürk ordusu tarafından kurtarıldı. 1924 yılında Mersin il yapıldı ve 1933 yılında İçel (büyük Mersin) ilini oluşturmak için İçel iline katıldı ve ilin merkezi Mersin oldu. Liman Mersin ekonomisinin dayanak noktasıdir ve Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı durumundadır. Doğu Anadolu, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’daki fabrika ve ticaret firmaları ithalat ve ihracatını Mersin üzerinden yaparlar. Türkiye’nin 1. büyük serbest bölgesi olan Mersin Serbest Bölgesi burada kurulmuştur ve 300 şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde 150’ye yakın firma faaliyet göstermektedir. İşleticisi MESBAŞ’tır. Mersin’de iş merkezlerinin çokluğu, nakliye ve gümrük firmalarının sayıca fazlalığı bu yüzdendir.

Mersin Serbest Bölgesi de benzer özellikleri ile Mersin ve ülke ticaretinde önemli bir yer tutar. Günlük hayatın vazgeçilmezlerinden olan alışveriş merkezleri Mersin’de yatırımlarını sıklaştırmaktadırlar. 2009 yılında Avrupa’nın en iyisi seçilen Forum Alışveriş Merkezi, Marinavista, Beymen Mall, PalmCity ve Kipa Outlet vb. Ticaret merkezleri Mersin’de çoğalmaktadır. 2009 yılında Multi Turkmall tarafından yapılan Forum Mersin Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Avrupa’nın en büyük perakende organizasyonu Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi(ICSC) tarafından Avrupa’nın en iyi alışveriş merkezi seçildi. Erkek nüfusunun %80’i ve kadın nüfusunun %69’u istihdam ediliyor. İşsiz nüfus yaklaşik %7’dir. İl’in ekonomik potansiyeli ve coğrafi konumu sebebiyle nüfus yoğunluğu yüksektir. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan olmak üzere, yurdun her yöresinden yoğun göç almıştır. Bu durum ilin nüfus yoğunluğunu arttırdığı gibi; kentsel gelişmeyi olumsuz etkilemiş, mahalli hizmet ve ihtiyaçları da arttırmıştır. 2009 Yılı Adrese Dayalı Nüfus Tespiti ile ulaşılan Mersin İli genel nüfus toplamı 1.640.888’dir. Toplam 1.640.888 olan nüfusun 1.270.62’i1 (%77,43) şehir nüfusu, 370.267’si (%22,57) köy nüfusudur. 

Acil Vale Firmaları Mersin’deki Hizmetler

sofor-hizmetleri

Mersin Vale Kiralama     

Mersin Turizm Taşımacılık Servisi     

Mersin Araç Kiralama     

Mersin Turizm Transfer Servisi     

Mersin Şoför Kiralama Servisi     

Mersin Yaya Kurye Servisi     

Mersin Motorlu Kurye Servisi     

Mersin Shuttle Servisi     

Mersin Evden Eve Nakliyat

    

Mersin Vale Kiralama

Mersin Turizm Taşımacılık Servisi

Mersin Araç Kiralama

Mersin Turizm Transfer Servisi

Mersin Şoför Kiralama Servisi

Mersin Yaya Kurye Servisi

Mersin Motorlu Kurye Servisi

Mersin Shuttle Servisi

Mersin Evden Eve Nakliyat

 

Mersin Vale Kiralama

Mersin Turizm Taşımacılık Servisi

Mersin Araç Kiralama

Mersin Turizm Transfer Servisi

Mersin Şoför Kiralama Servisi

Mersin Yaya Kurye Servisi

Mersin Motorlu Kurye Servisi

Mersin Shuttle Servisi

Mersin Evden Eve Nakliyat

Palmiye Mahallesi 1210 Sokak İmren Apartmanı Kat/2 Daire/2 33110 Yenişehir Mersin/İçel Türkiye

turhizmhizmetleri

One thought on “Mersin

  1. Geri bildirim: Bina Temizliği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s